Avrupa Hareketlilik Haftası etkinliklerinin açılışında Avrupa Birliği’nden destek almaya hak kazanan ‘Karadeniz’de Pedal Çevirelim’ projesinin tanıtımı yapıldı.
Ekrem yüce, “Sakarya'da oluşturulacak bisiklet rotaları, dijital haritalarla uluslararası platforma taşınacak. Turizm işletmelerine pedal dostu işletme ünvanı verilecek. Karadeniz Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında inşallah bisiklet turizmini ve ülkeler arası diyaloğu geliştirecek bir projeyle şehrimizi bisiklette daha güçlü bir noktaya taşıyacağız” sözlerini kullandı.Sakarya belediyesi Karadeniz Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamı ile Avrupa Birliği'nden destek almaya hak kazanan ‘Karadeniz'de Pedal Çevirelim' projesinin lansman töreni Ayçiçeği Bisiklet Vadisi'nde gerçekleştirildi. ‘Herkes İçin Sıfır Emisyonlu Hareketlilik' teması ile Avrupa Hareketlilik Haftası etkinliklerinin sonunda Başkan Ekrem Yüce ve konuklar bisiklet turu yaptı.
Bisiklet turizmi tüm dünyaya tanıtılacakveysel çıplak (daire başkanı), “Bu projenin spor, turizm, sektörel eğitim, tanıtım gibi pek çok yönü olduğu gibi Karadeniz'e sınır ülkelerle sağlıklı ulaşım, iklim değişikliği gibi alanlarda ortak çözümler getirecek uluslararası iş birliği yönü de vardır. Sakarya turizm sektörü için sürdürülebilir ekonomik getirileri de olacaktır. Sakarya'nın bisiklet ve yeşil turizmi proje ortakları vasıtasıyla tüm dünyaya tanıtılacaktır” diye ekledi.